Jakie rośliny wysiać na łąkę kwietną?
Tu dowiecie się, jakie rośliny wysiać na łąkę kwietną, aby było pięknie, kolorowo, pożytecznie dla pszczół a przede wszystkim – aby ograniczyć opiekę nad łąką do minimum.
Cechy roślin odpowiednich na łąki kwietne
Najczęściej przyczyną zakładania łąki jest potrzeba zagospodarowania trudnego terenu, lub chęć zredukowania pracy związanej z opieką nad danym obszarem. Trzecim ważnym powodem zakładania łąk kwietnych są działania proekologiczne lub konieczność zapewnienia pożytku dla pszczół. Dlatego też rośliny wysiewane na łące muszą odpowiadać tym celom:
- być silne i odporne na choroby, susze, silne wiatry, nasłonecznienie;
- dostosowywać się do różnych rodzajów gleb, zwłaszcza słabych, suchych, jałowych, zanieczyszczonych, ewentualnie odwrotnie, czyli podmakających;
- muszą się same reprodukować, aby nie wyginęły w kolejnych latach – podziemnymi kłączami lub intensywnie rozsiewające się naturalnie;
- wydawać kolorowe i piękne kwiaty;
- dawać pożytek pszczołom i innym zwierzętom.
Od razu samo nasuwający się wniosek jest taki, że przydatne będą rośliny z silnym systemem korzeniowym, a także wszelkie bobowate, które same wiążą azot w ziemi, zapewniając sobie i roślinom wokół zielony nawóz. Przykładem takiej kwitnącej rośliny jest facelia – niezwykle miododajna, o błękitnych kwiatach, użyźnia ziemię przez symbiozę z bakteriami brodawkowatymi.
Jakie rośliny wysiać na łąkę kwietną – przegląd gatunków
W doborze roślin na łąki chodzi też o to, aby niekoniecznie wprowadzać do środowiska rośliny egzotyczne, nie pochodzące z naszej strefy klimatycznej. Mogą one bowiem stanowić zagrożenie dla naszej flory, a następnie fauny. Będziemy zatem poszukiwać odpowiednich gatunków wśród rodzimej roślinności, obserwowanych w naszym klimacie. Obce piękności można wysiewać w przydomowym ogrodzie, ale niekoniecznie na dużych obszarach.
Jakie rośliny wysiać na łąkę kwietną – gatunki znane z ogrodów
Dobry wybór to maki, chabry, nagietki, kosmos (onętek), aksamitka, eszlocja, czarnuszka siewna, smagliczka i wiele innych jednorocznych roślin, które są od wielu lat sprawdzone jako niewymagające i zdolne do samosiewu.
Następnie byliny, aby dać nieco bardziej trwały efekt, a zwłaszcza tzw. byliny krótkotrwałe: dzielżan, jeżówka, krwawnik, złocień, len, ubiorek, macierzanka, dzwonki, gipsówka, orlik, łubin, szczeć i inne.
Potem zioła, czyli rośliny świetnie radzące sobie z suszą i słabą ziemią: tymianek, hyzop, biedrzeniec anyż, kocimiętka, estragon, oregano, kozłek lekarski, rozmaryn, mięta, szałwia, melisa, kminek. To te najbardziej popularne i najsilniejsze, ale lista jest otwarta i można dopisywać!
Zwykle zakładamy łąki wiosną, i ten termin jest najlepszy, bo już w tym samym roku łąka pokaże całe swoje piękno. Ale jeśli chcemy założyć łąkę jesienią, też możemy to zrobić. Należy skorzystać z nasion łąki ozimej.
Rośliny rolnicze odpowiednie na łąki, czyli głównie tzw. poplony
Oprócz miododajnej facelii, polecam grykę, gorczycę, wykę, koniczyny (biała, różowa, inkarnatka i inne), lucerny, esparcetę, seradelę, komonicę, słoneczniki oczywiście też! Tutaj uwaga, podobnie jak ogrodowe rośliny jednoroczne, wyżej wymienione gatunki rolnicze niekoniecznie zimują bez problemu. Dlatego w ich przypadku należy świadomie podejmować decyzję o ich wysiewaniu. Jeśli posiejemy je wiosną, zdążą bez problemu zakwitnąć i wydać nasiona na następny sezon. Niektóre, jak komonica czy koniczyna, są wieloletnie. Niektórych, tak jak gorczycy, wręcz ciężko się pozbyć z łąki, lepiej się z nią pogodzić.
Są jeszcze gatunki typowo pszczelarskie, których wysiewanie jest dyktowane chęcią dostarczenia pożywienia owadom zapylającym. Wśród nich żmijowiec, nostrzyk i pszczelnik, że wymienię tylko te najważniejsze.
Rośliny dzikie, czyli… chwasty jakby?
Właśnie, co do chwastów na łące, temat jest szeroki. Chemiczne odchwaszczanie łąki jest bardzo trudne, i substancje działające np. na babkę lekarską, podziałają też na cenne rośliny łąkowe. Zresztą jest mnóstwo tzw. chwastów, które na łące stają się pożyteczne i pożądane. Np. ślaz dziki, babka lancetowata, bodziszek łąkowy, nawłoć nawet (w rozsądnej ilości), ostrożeń, mniszek lekarski, nie mówiąc o przyjaciółce chrząszczy, czyli marchwi zwyczajnej. Oczywiście, duże ilości szczawiu na łące sprawią, że prędzej czy później stanie się znacznie mniej kolorowa. Ale zanim się to stanie, zwróćcie uwagę że szczaw też kwitnie i przyciąga pszczoły. A jak Wam zacznie po kilku sezonach przeszkadzać, można zachwaszczony fragment łąki przekopać i obsiać ponownie.
Polecam zresztą pospacerować po łąkach wokół miejsca, gdzie ma być łąka, i zebrać nasiona roślin, które można do wysianej łąki dodać. Ze świadomością, że wiemy co to za gatunek, i że chcemy go mieć na naszej łące. W ten sposób można sprowadzić krwiściąg, stokrotki, przytulię, szelężnik i inne rośliny. Po co, spytacie? Po to, że to są silne, rodzime gatunki, które mogą być najtrwalszym elementem łąki. Poczytajcie zresztą o gatunkach wskaźnikowych dla łąk. Jeśli jesteś posiadaczem łąki, na której te gatunki występują, warto o nie dbać, choćby ze względu na możliwość pozyskiwania dopłat za opiekę nad naturalnymi łąkami. Te tzw. chwasty stanowią też niezastąpioną bazę pokarmową i schronienie dla wielu gatunków zwierząt, w tym chronionych.
Skąd wziąć nasiona na łąkę?
Po pierwsze, pewną bazę można kupić – w naszym sklepie także, tutaj.
Po drugie, można zbierać nasiona, można też przesadzić sadzonki. Można wysiewać zarówno gatunki ogrodowe, rolnicze, jak i dzikie. Mam nadzieję że teraz wicie więcej na temat jakie rośliny wysiać na łąkę kwietną.
Co do tego, których roślin należy unikać, ponieważ stanowią zagrożenie dla polskiego środowiska, najwięcej informacji udostępnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, np. w tym miejscu: